Поводом Међународног дана Рома у четвртак, 8. априла на старом гробљу организовано је постављање венаца на споменик Бранку Винтеру. Венце су положили представници Комисије за унапређење положаја Рома и Градске општине Обреновац. Бранко Винтер је био добротвор грађана Обреновца. Захваљујући њему многи Обреновчани ромске националности су током Другог светског рата спашени од депортације на присилан рад и погубљења.

Присутнима се обратио председник Скупштине Градске општине Обреновац Милорад Јанковић.

– Бранко Винтер је само једним потезом успео да спасе близу 700 душа из Музичке колоније. Ја сам потомак оних који су тада спашени и рачунам да треба да запамтимо и никад не заборавимо име Бранка Винтера, који није спашавао само Роме, већ и оне који нису били криви за време рата од 1941. до 1945. године. Бранко Винтер је преминуо 1964. године и тада је читава Музичка колонија била на сахрани. Ми настављамо традицију и сваке године на овај дан ћемо излазити и полагати венац у знак захвалности и поштовања према човеку који се херојски понео и спасао толики број људи – рекао је Јанковић.

Бранко Винтер је био Немац који се после Првог светског рата преселио у Србију, узео српско држављанство и православну веру. Током окупације у Другом светском рату, Немци су Бранка Винтера обавезали да буде тумач команданту немачког гарнизона у Обреновцу. Сваку прилику је користио да спасе Обреновчане од прогона и одмазде окупатора, а постао је познат по томе што је издејствовао повлачење наредбе о депортацији Рома на принудни рад, тиме што је немачком команданту указао на то да су Роми изузетно музички талентовани, вредни и поштени људи.