,,Град отвореног срца” је манифестација која се традицонално организује на почетку сваке године. По угледу на београдску акцију „Улица отвореног срца”, 1. јануара деци Обреновца срећну Нову годину пожели велики број музичара, песника, плесача, кловнова… У склопу програма одржавају се позоришне представе, концерти хорских група, наступи свих КУД-ова са територије општине Обреновац као и наступи балетских група. Сваке године доделе се награде најуспешнијим учесницима ликовног и литерарног конкурса. У другом делу програма представљају се и деца која су у протеклој школској години постигла изузетне резултате у различитим областима – спорт, уметност, наука. Основна идеја ове манифестације је промоција културе духа, тела, здравог живљења и хуманости.
Обреновачко лето је манифестација од значаја Градске општине Обреновац која сваки године привлачи велики број како учесника тако и посетилаца из Обреновца и околине. Програм је осмишљен као летња фестивалска манифестација, која има за циљ да представи различите форме уметничког стваралаштва, од визуелних уметности, преко дизајна, музичких дешавања, позоришних и извођачких уметности. Манифестација се отвара првог јула сваке године и траје до краја августа а улаз на све догађаје је бесплатан.
Фестивал народног стваралаштва и фолклорне традиције ”Међународни сусрети у Обреновцу” је манифестација која се сваке године средином августа организује на у Обреновцу. Окупља велики број домаћих и иностраних фолклорних ансамбла. Током трајања фестивала сва фолклорна друштва имају наступе на Градском тргу и дефиле кроз град како би приказали своје ношње и културну баштину земље из које долазе. За време фестивала организован је и етно базар. Фестивал се организује од 2009. године и до сада су на манифестацији гостовали ансамбли из Словеније, Словачке, Чешке, Чилеа, Бугарске, Републике Српске, Грчке, Пољске, Аргентине, Турске, Мексика, Шпаније, Француске, Венецуеле, Перуа…
МИКА АЛАС ПЛОВИ ЗА ОБРЕНОВАЦ
(Новица Јовановић Соленичин)
СРБИН који је најбоље знао да рачуна, није знао да плива. Али је изнад свега волео воде и риболов.
Париски доктор математике, универзитетски професор Михаило Петровић, изнад кревета држао је урамљену уместо докторске, диплому аласког мајстора. Познатији је био као Мика Алас, него по академским титулама.
Професор, који је на предавања у Великој школи, знао да бане у рибарским чизмама, имао је и друга интересовања. Гајио је виноград на Топчидерском брду, и правио добро вино које је више делио пријатељима него што га је сам пио. Био је виртоуз на виолини и основао је ансамбл „Суз“, са тада чувеним бардом циганске музије, Мијом Јагодинцем. Знали су бесплатно данима да свирају у кафани, где је посао лоше ишао, да би помогли кафеџији да му посао крене.
Био је члан многих светских научних друштава. Дописни члан Српске академије наука, постао је у двадесет деветој, а редовни у дридесет првој години живота. Али му је највећи понос био, да је у историју риболова ушао са уловом сома од 126 килограма. За то време велике глади 1920. године, пецао је рибе на Сави и Дунаву и бесплатно делио Београђанима на Великој пијаци, сада Студентски трг. Због тога је често каснио на предавања на Универзитету.
Принц Ђорђе Карађорђевић и Михаило Петровић – Мика Алас
Једно зимско јутро бануо је у кафану у Баричу, „на рампи“ и рекао кафеџији Ђорђу Дамњановићу: „Богами Ђорђе, подложи ту пећ боље да не пурња, не долази ти престолонаследник сваки дан.“ Са њим у друштву био је и принц Ђорђе Карађорђевић, несуђени престолонаследник. На двору Карађорђевића се говорило да га је Мика Алас искварио, водећи га по „разним баруштинама да лове рибу“.
Михаило Петровић Алас, први је успоставио бродарски превоз путника Савом и Колубаром од Београда до Обреновца. То је било у пролеће 1924. године. Купио је пароброд „Караш“ и огласио услове превоза, излепивши огласе пред туђим агенцијама. То је привукло разне радозналце, авантуристе и излетнике. Затим су им се придружили трогвци, занатлије и други пословни људи. Таје је редовна пловидбена линија била успостављена. Лето је те године било кишно и погодно за пловидбу, али то даље није занимало истраживача Мику Аласа. Журио је да отпутује на далека мора, а посао је уступио људима жељних посла, Јездићу и Бакарићу. Под тим именом појавило се ново бродарско предузеће и наставило пловидбу за Обреновац.
Овај председник управног одбора, Удружења боградских рибара једном је изјавио да када би морао да бира између катедре и рибарења, пре би изабрао ово друго. Када је 1943. преминуо, рибари су му указали посебну почаст. Ковчег прекривен рибарском мрежом, носили су на рукама од његове куће на Косанчићевом венцу до Новог гробља.