У намери да се искористе све могућности у области унапређења безбедности саобраћаја, Агенција за безбедност саобраћаја у сарадњи са Министарством грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, локалним самоуправама и Паркинг сервисима организује акцију под називом „Налог за безбедно понашање у саобраћају”, усмерену на унапређење безбедности саобраћаја која има за циљ скретање пажње младим возачима на последице вожње под дејством алкохола.

С обзиром да је акција била примећена и да је изазвала позитивне коментаре и похвале, ЈКП „Паркинг сервис” је у среду, 1. априла, у периоду од 09.00 до 15.00 часова, припремио акцију и на подручју општине Обреновац.

Радници ЈКП „Паркинг сервис” делиће посебне карте са посебним садржајем, чија је идеја да се возачима скрене пажња на опасне последице вожње под утицајем алкохола.

Јер, након пет минута од конзумирања у крви се налази довољна количина алкохола која се може измерити. Погрешна је претпоставка да кофеин може да помогне да се алкохол елиминише из организма и да се особа брже отрезни. У елиминацији алкохола не помажу ни кафа, ни хладан туш, вежбање, отворен прозор у аутомобилу, нити било шта друго осим времена које је организму потребно да се алкохол разгради и елиминише из организма.

Током вожње под утицајем алкохола време реаговања возача је дуже. Дуже време реаговања возача означава дужи зауставни пут возила, што утиче на повећање броја саобраћајних незгода.

У последњих десет година, број саобраћајних незгода и страдалих лица због управљања возилом под дејством алкохола је у сталном порасту, посебно у категорији младих возача. Само у периоду од 2010. до 2013. године због управљања возилом под дејством алкохола погинуло је 198 људи.

Према подацима МУП-а свакодневно је један од 100 возача на улицама под дејством алкохола. У односу на укупан број погинулих учесника у саобраћају око седам процената је погинуло због управљања возилом под утицајем алкохола.

У првих 11 месеци 2014. године алкохол је препознат као основни узрок саобраћајних незгода у 2.448 незгода, што је за 13 одсто мање у односу на исти период 2013. године.

{youtube}LKtDEtb2ybg{/youtube}

{youtube}5HJIFfEOSJ8{/youtube}