У Клубу за децу и младе Спортско културног центра Обреновац одржана је презентација кампање „ЗА промену – културна стратегија“, која је део процеса израде Стратегије културе Обреновца. Пред представницима Министарства културе и информисања и Секретаријата за културу Града Београда, председником општине и члановимаа градског већа и културних радника Обреновца, чланови Координационог тела за израду Стратегије културе ГО Обреновац су приказали и пресек тренутног стања у процесу израде стратегије.

Растко Шејић, редитељ и члан Координационог тела, аутор кампање, изразио је своје жаљење „што је култури, која је основа идентитета, у нашој средини неопходна кампања“, али и ентузијазам у текуће процесе речима: „Кампања „ЗА промену“ је већ у првој недељи узбуркала духове на друштвеним мрежама, рађајући дијалог и јавну расправу, пре свега захваљујући застрашујућим подацима произашлим из истраживања које је на репрезентативном узорку извршио ЦЕСИД. Већ деценијама потискујемо проблем, прећуткујемо озбиљну друштвену болест, налазимо оправдања за некултуру. Када смо у име 23 истакнута културна радника из Обреновца 2012. године упутили петицију општинским оцима да је неопходна стратегија културе наишли смо на отворена врата, али очигледно је да је идеја морала да сазри и да се схвати неопходност ширине захвата који морамо направити већ у процесу планирања. Љут лек на љуту рану. Без партиципације свих актера културне сцене, својеврсне опште мобилизације свих мислећих, одговора на отворено питање шта тачно раде и шта тачно хоће нема ни одрживе будућности културног развитка. Срећом, велики број озбиљних стваралаца, културних и образовних радника се оберучке прихватио задатка који је пред нама и већ на дневном нивоу нама стижу одличне анализе, идеје и практична решења за будућност културе Обреновца путем радних група.“

Председник Градске општине Обреновац Мирослав Чучковић нагласио је задовољство што се планирање у области културе одвија у складу са намерама и поздравио окупљене речима: „Након завршене стратегије за спорт, за екологију, за младе, дошли смо до тренутка да донесемо и стратегију за културу. Истраживање јавности и кампања која је данас представљена најбоље показују неопходност те одлуке. Толико наших талентованих и паметних људи, духовне лепоте, мора бити стављено у функцију развоја Обреновца. Не сме бити маргинализовано. Ми смо решени да сав вишак средстава који остваримо уштедама и реалним економским растом усмеримо директно у друштвене делатности. За то мора постојати стратегија, озбиљан акциони план. Важно је да сви културни радници узму учешће у изради овог документа. Након завршетка организоваћемо ширу јавну расправу како би сви Обреновчани имали прилику да кажу шта мисле и да утичу на развој културе у нашем граду. Подаци нам кажу да 91% грађана Обреновца сматра културу лично важном, али да 58% није прочитало ниједну књигу у последњих годину дана. Ови парадокси нам показују да ми имамо жељу да испунимо живот и културом, али нас у томе нажалост спречава недостатак информација, ширине понуде, пре свега ритам живота бомбардован комерцијалним медијским садржајима. Ми то морамо заједно променити. Као општина заиста чврсто стојимо иза ове стручне јавности како би зацртани планови били реализовани.“

Др Адам Црнобрња, археолог и председавајући Координационог тела, истиче: „У Обреновцу је пред свима нама задатак да препознамо наше специфичне вредности, помогнемо у очувању онога што смо наследили, али и у стварању нових вредности, које ће остати у аманет будућим поколењима, да их очувају и даље оплемене. Стратегија културе је дакле борба за нашу децу, за могућност избора која је постојала и која мора да постоји и данас. Култура, у најширем смислу, и у Обреновцу мора да постане оно што кроз читаву историју човечанства и јесте – основ идентитета и кохезиони фактор једне заједнице. Ако културу као такву поимамо, онда ће бити много лакше обезбедити јој и финансијску подршку не само од органа власти било ког нивоа, већ пре свега и кроз подршку шире заједнице. Није могуће процес и промену спровести преко ноћи, али је важно започети га. Израда, доношење и примена Стратегије развоја културе Обреновца је управо тај почетак, и треба је схватити темељну основу на којој би у будућности требало да настане квалитетнији однос према области културе, као и боља клима за њен даљи, перманентни развој.“

Др Вук Вукићевић, специјални саветник министра културе задужен за израду националне стратегије културе и директор Завода за проучавање културног развитка, поздравио је скуп речима: „Методологија који сте упоставили је у потпуности оправдана и прецизна, наслоњена на најбоље домаће и интернационалне праксе. Веома сам срећан да у предграђу Београда затичем овако организовану културну сцену и тим потпуно свестан изазова и могућности које пружа израда стратегије културе, што ће према Нацрту стратегије културе Србије бити обавеза свих локалних самоуправа, организација и установа културе. Ово је збиља пионирски подухват. Завод за проучавање културног развитка, наш тим стручњака, вам стоји на располагању за сваку врсту помоћи.“

Андрија Бојанић, заменик Секретара за културу Града Београда изјавио је да сматра веома важним „да је једна градска општина толико успешно ушла у стратешко планирање у области културе“, додајући: „Обреновац је први закорачио у систематично стратешко планирање у култури на територији Града Београда. Истраживање јавности, рад са свим актерима културне сцене, аналитичка делатност, сви представљени предузети кораци говоре о стручности и посвећености ГО Обреновац овој теми. Надам се да је ово пут, можда и најбољи јер креће од саставних јединица локалне самоуправе, да у блиској будућности дођемо до стратешког планирања у култури на нивоу града.“