Руководство свих КУД-ова са територије Обреновца узело је учешће у раду припадајуће радне групе у 2. фази процеса израде Стратегије културе Обреновца. Анализа стања коришћењем метода SWOT и PEST анализе показала се као одлична основа за веома конструктивну расправу током које су поред великог броја фактора негативног утицаја на сцену културно-уметничких друштава, претњи и опасности, изнет велики број унутрашњих снага и могућности које реално могу довести до поновног пуног процвата ове сцене.

Свето Добријевић, председник Скупштине ЦОТК „Термоелектране Никола Тесла“, током расправе је истакао: „Србија важи у региону и на континенту за „најфолклорнију“ државу, преко 500.000 људи, углавном младих, бави се одржањем културне традиције на овај начин. Држава Србија треба да заштити и сачува фолклор као национално благо, доношењем закона. До сада, било је видно да не постоји политичка воља за одржање културно-уметничког аматеризма. То јесте везано и за промену политичког система, али постоје вредности, културни идентитет који чувамо, које се не смеју укинути вољом тржишта и новца, нити политичком одлуком. Зато радује иницијатива општинске управе да стратешки учинимо све да ова област опстане и просперира.“

Владан Обадић, директор КУД-а „Драга Марковић“ из Забрежја, истакао је да и данас, као и у бившој Југославији „две трећине културних програма и дан данас изводе аматери“, те додао: „Највећи проблем су тзв. „погонски“ трошкови фолклорних друштава, ношње, инструменти, простор, превоз, ту решење нису пројекти и конкурси, нити симболична чланарина и цена улазница, мора постојати могућност одржања континуитета активности који се у већини обреновачких друштава мери деценијама рада и генерацијама младих који су прве кораке направили играјући са нама. У многим нашим селима, КУД је једина културна активност и преостали начин здраве социјализације младих.“

Урош Витић, координатор радне групе, закључујући састанак изјавио је: „Част ми је што сам након свих ових година бављења фолклором, играњем и организационим радом, добио прилику да руководим радом радне групе Културно-уметничка друштва у изради Стратегије културе. Веома сам захвалан свим старијим колегама што су у пуној мери схватили важност процеса и узели активно учешће креирајући живу расправу, прави дијалог, који буди наду да ћемо заједно успети да дугорочно поставимо ову област културе на здраве одрживе основе. Нимало случајно према истраживању обреновачке јавности, активност КУД-ова има највећу препознатљивост.“