• 24. априла 2018.
  • 19:00
  • Библиотека ''Влада Аксентијевић''

На позив Библиотеке „Влада Аксентијевић“ из Обреновца, Музеј Вука и Доситеја Народног музеја у Београду приредио је посебан програм који ће се одржати у уторак, 24. априла у 19.00 часова у читаоници Библиотеке. 

Поред премијере монодраме „Мој отац Вук Караџић“ у извођењу глумице Љиљане Јакшић, обреновачка публика моћи ће да погледа и документарну изложбу „Језик је хранитељ народа. Из колекције Музеја Вука и Доситеја Народног музеја у Београду“ аутора мр Елиане Гавриловић, кустоса Музеја Вука и Доситеја и Марине Пејовић, музејског педагога.

Изложба садржи дванаест паноа са текстовима који посетиоцима представљају делатност Музеја Вука и Доситеја од оснивања до данас. За ову прилику посебно су припремљени панои који речју и сликом дочаравају живот и прегалаштво Вука Стефановића Караџића и његове ћерке Вилхелмине Мине Караџић. Текстове паноа прате одабране репродукције портрета као и пејзажа, рађених техником уља, цртежа и акварела који су дело више уметника. Уз њих се налазе и репродукције личних предмета и фотографија из друге половине 19. века на којима су приказани Вук Караџић и чланови његове породице.

Истоимена поставка гостовала је крајем 2017. и почетком 2018. године у Хамбургу и Штутгарту, а недавно је приказана и у Изложбеном павиљону Централне зграде Универзитета у Новом Саду.

Поред основне изложбене делатности, стручних вођења, предавања и радионица од децембра прошле године Музеј Вука и Доситеја употпуњује разноврсну понуду новим садржајем, тзв. музејским театром и извођењем монодраме „Мој отац Вук Караџић“ којим се оживљава дух и епоха великана српске културе, језика и књижевности.

По среди је другачији вид упознавања и сећања на Вука Караџића који се реализује обележавајући и 200. годишњицу првог издања Вуковог Српскјог Рјечника. Лик Вукове кћери оживљава глумица Љиљана Јакшић, омогућујући посетиоцима да кроз личну причу и сећања Вилхелмине Мине Караџић доживе њено време и успомене. На узбудљив начин она описује лик знаменитог оца, догађаје и личности који су обележили њену породицу и за нас све удаљенији деветнаести век. 

Извођење је употпуњено документарним материјалом и породичним фотографијама, уз тактове аутентичних музичких нумера.

Програм реализују Музеј Вука и Доситеја Народног музеја у Београду и Удружење КулТурНет захваљујући подршци и средствима Министарства културе и информисања Републике Србије. У промоцији програма учествују Народни музеј и Туристичка организација Београда.